mieszkania.gpv.pl

Kupno mieszkania

Fakty, porady - Warszawa, cała Polska, agencje nieruchomości, spółdzielnie mieszkaniowe, księgi wieczyste, ogłoszenia, kredyty... czyli krok po kroku o tym, jak kupić mieszkanie:-)


4. Agencje nieruchomości

Podczas kupowania mieszkania niechybnie pojawia się pytanie: czy korzystać z usług agencji nieruchomości?Generalnie odpowiedź brzmi: lepiej nie korzystać. Dlaczego? Bo agencja to bardzo duży wydatek (zwykle 2-3,5% wartości mieszkania), a praca przez nią wykonywana na pewno nie jest warta dla nas aż tyle. No chyba, że jesteś kimś, kto w ogóle nie ma czasu, chce zlecić wszystkie formalności komu innemu, no i kogo na tę przyjemność stać... Wtedy jednak najlepiej podpisać umowę z jakimś zaufanym pośrednikiem (z ktorym np. twoi znajomi mieli już dobre doświadczenia) - jeśli jednak nikogo takiego nie znasz, lepiej zajmij się szukaniem samemu. Bo nikomu tak nie zależy na załatwieniu wszystkiego porządnie, jak właśnie tobie. Dlatego lepiej zdać się na siebie, niż na innych.

Wielu agentów, usprawiedliwiając poniekąd swoje istnienie, mówi, że oprócz skojarzenia stron, wykonują oni także inne ważne czynności, np. sprawdzają stan prawny, pomagają załatwić kredyt. Tak naprawdę jednak nie odpowiadają oni za prawidłowość tych czynności, więc jeżeli chcesz mieć pewność, że wszystko jest w porządku, i tak musisz sprawdzić wszystko samemu. A nie są to sprawy bardzo trudne, choć rzecz jasna trzeba poświęcić im trochę czasu i zdobyć na początek minimum wiedzy.

Problem w tym, że kupienie bez agencji jest niestety trudne. A to dlatego, że sprzedający nadal nie nauczyli się - lub są zbyt leniwi, by się nauczyć - korzystać z internetu. Wystarczyłoby zamieścić samemu kilka ogłoszeń i chętni zgłaszaliby się w dużej ilości. Większość niestety zleca sprzedaż agencjom, które z kolei robią to, co każdy mógłby zrobić sam - puszczają ogłoszenia w internecie i gazetach. I za to biorą 2-3% od każdej ze stron... Bo jeżeli widzimy ogłoszenie, które nas interesuje, a jedyny kontakt jest do agencji, nie ominiemy zapłacenia prowizji w wypadku, gdy zdecydujemy sie na kupno.

Na koniec tego rozdziału krótka uwaga na temat tego, jak w praktyce odbywa się oglądanie mieszkań oferowanych przez agencje. Praktycznie każdy agent, zanim pokaże ci mieszkanie, podpisze z tobą umowę, z której będzie wynikać obowiązek zapłaty prowizji w wypadku kupna tego lokalu. Pamiętaj, żeby NIGDY nie płacić żadnych pieniędzy za samo pokazanie mieszkania lub za samo podanie adresu. Agent, który tego wymaga, to na pewno oszust. Ponadto, pamiętaj, że każdy agent powinien mieć licencję lub działać pod nadzorem licencjonowanego agenta.

Następna strona
Powrót do strony głównej

Polecamy także serwis Kredytów Mieszkaniowych - porady kredytowe, oferty najlepszych banków


Copyright 2006-2008, All Rights Reserved

W celu kontaktu z adminem napisz e-mail na adres konta (at) kontabankowe.pl | Projekt graficzny: Szablonownia.

Polityka prywatnosci