mieszkania.gpv.pl

Kupno mieszkania

Fakty, porady - Warszawa, cała Polska, agencje nieruchomości, spółdzielnie mieszkaniowe, księgi wieczyste, ogłoszenia, kredyty... czyli krok po kroku o tym, jak kupić mieszkanie:-)


1. Decyzja o kupnie mieszkania i główne założenia

Zanim zaczniesz szukać mieszkania, musisz określić sobie podstawowe założenia. One zdeterminują sposób poszukiwania wymarzonej nieruchomości i pozwolą ograniczyć pole, w którym będziesz się poruszać. Dobrze jest bowiem z góry ustalić, czego tak naprawdę chcemy - unikniemy wtedy "łapania kilku srok za ogon" i straty czasu.Na początku musisz odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

a) Jak szybko potrzebuję kupić mieszkanie?

Jest to sprawa kluczowa. Jeżeli potrzebujesz mieszkania szybko, to rynek pierwotny całkowicie odpada. Obecnie w nowych inwestycjach większość mieszkań sprzedaje się na etapie "dziury w ziemi" i od momentu decyzji o zakupie i wpłaty pierwszej raty do chwili wprowadzenia się mija co najmniej rok, a zwykle około dwa lata. No chyba, że trafisz na jakąś okazję, tzn. ostatnie niesprzedane mieszkanie z inwestycji, która się właśnie kończy, ale to zdarza się bardzo rzadko.

Jeżeli zależy ci na czasie, musisz zdecydować się na rynek wtórny i przygotować się na szybkie decyzje. Taka sytuacja nie sprzyja racjonalnemu wyborowi i uzyskaniu najniższej ceny... Dlatego znacznie lepiej, jeżeli jednak nie musisz się wyprowadzać z obecnego mieszkania już za kilka dni;-). W następnych punktach będę przyjmować założenie, że szukasz mieszkania na rynku wtórnym, ale masz ok. 3-4 miesiące na przeprowadzenie całej transakcji.

b) Ile pieniędzy mogę wydać?

Określenie kwoty, którą możesz przeznaczyć na zakup mieszkania, musi być dokonane na samym początku. Od tego będzie uzależnione to, czego będziesz szukać. Niestety, twarde prawa rynku nakazują mierzyć zamiary według sił, a nie odwrotnie...

Większość kupujących posiłkuje się kredytem. Jeżeli też jesteś w takiej sytuacji, musisz najpierw określić swoją zdolność kredytową. Więcej na ten temat znajdziesz w rodziale kredyty. Tu zakładam, że już to masz za sobą i masz określoną graniczną kwotę, którą możesz wydać.

c) Jakiego mieszkania potrzebuję?

Musisz ustalić, co jest dla ciebie najważniejsze. Główne 2 cechy, które trzeba ze sobą pogodzić, to: wielkość i lokalizacja.

Te cechy trzeba pogodzić, bo jeżeli dysponujesz ograniczonym budżetem, musisz pójść na kompromis. Np. jeżeli możesz wydać maksymalnie 200 tys. zł na mieszkanie w Warszawie, i chcesz nabyć 2 pokoje z kuchnią, to raczej nie uda ci się kupić takiego mieszkania w Centrum. W grę wchodzą raczej dzielnice okalające - Żoliborz, Wola, Ochota, Mokotów, Praga... Jeżeli koniecznie chcesz mieszkać w Centrum (a więc ważniejsza jest dla Ciebie lokalizacja), musisz pogodzić się, że pieniądze, jakie masz, starczą tylko na kawalerkę.

Znając podstawowe potrzeby i priorytety - czyli ilość pokoi i lokalizację, możesz zacząć się rozglądać za ogłoszeniami. Jednak najpierw dobrze rozeznać się w specyfice lokalnego rynku. Na następnej stronie znajdziesz kilka uwag o rynku warszawskim...

Następna strona
Powrót do strony głównej

Polecamy także serwis Kredytów Mieszkaniowych - porady kredytowe, oferty najlepszych banków


Copyright 2006-2008, All Rights Reserved

W celu kontaktu z adminem napisz e-mail na adres konta (at) kontabankowe.pl | Projekt graficzny: Szablonownia.

Polityka prywatnosci