mieszkania.gpv.pl

Kupno mieszkania

Fakty, porady - Warszawa, cała Polska, agencje nieruchomości, spółdzielnie mieszkaniowe, księgi wieczyste, ogłoszenia, kredyty... czyli krok po kroku o tym, jak kupić mieszkanie:-)


6. Mieszkanie hipoteczne lub spółdzielcze własnościowe

Przeglądając ogłoszenia z pewnością spotkasz się z różnymi formami własności mieszkań. Mieszkanie może być "hipoteczne" lub "spółdzielcze własnościowe".Na pierwszy rzut oka własność hipoteczna może się wydawać lepsza lub bardziej pewna. Tak naprawdę jednak, różnica jest niewielka - obie formy własności dają pełne prawa do lokalu. Różnice są głównie natury prawnej - mieszkanie hipoteczne oznacza zapis w księdze wieczystej o własności, mieszkanie spółdzielcze własnościowe to "ograniczone prawo rzeczowe" dotyczące lokalu, który nie jest wydzieloną nieruchomością, a znajduje się w budynku należącym do spółdzielni. Przy kupnie mieszkania spółdzielczego warto sprawdzić, jak funkcjonuje spółdzielnia - czy jest w dobrej sytuacji finansowej, czy dba o budynek, przeprowadza remonty, itp.

W dniu 2 marca 2006 roku weszła w życie nowa ustawa o opłatach sądowych w sprawach cywilnych. Dzięki niej, wpisy własności i hipoteki do księgi wieczystej są znacznie tańsze niż wcześniej (opłata za każdą z czynności wyniesie 100-200zł, a dotychczas była uzależniona od wartości mieszkania i mogła wynieść nawet kilka tysięcy złotych).

31 lipca 2007 weszła w życie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Od tego momentu można było składać w spółdzielniach wnioski o przekształcenie mieszkań spółdzielczych (zarówno lokatorskich, jak i własnościowych) w odrębną własność hipoteczną. Jednakże, Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności tych przepisów z Konstytucją. Dlatego przepisy te pozostają w mocy tylko do 30.12.2009.

Wracając do porad dotyczących kupowania mieszkania - jakie dokumenty dotyczące własności należy sprawdzić przed kupnem mieszkania?

Przy zakupie mieszkania hipotecznego:

- aktualny wypis z księgi wieczystej - powinna być tam opisana nieruchomość oraz wpisany właściciel; działy III i IV powinny być puste (w działach tych wpisuje się ostrzeżenia, ograniczenia i hipoteki);

- przed zakupem dobrze jest udać się do sądu i osobiście przejrzeć księgę wieczystą - żeby to zrobić, trzeba znać jej numer; poza tym w dniu podpisania aktu notarialnego, dobrze jest pójść lub zadzwonić do sądu wieczystoksięgowego i sprawdzić, czy nie wpłynęły żadne wnioski od czasu wydania ostatniego wypisu; upewni cię to, że zbywca np. nie obciążył mieszkania tuż przed sprzedaniem ci go.

Przy zakupie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego:

- zaświadczenie ze spółdzielni o tym, kto jest właścicielem prawa do lokalu, oraz o tym, że nie ma zaległości w opłatach czynszowych;

- zaświadczenie ze spółdzielni o braku księgi wieczystej lub wypis z takiej księgi, jeżeli jest założona (dla spółdzielczego własnościowego prawa można założyć księgę).

Następna strona
Powrót do strony głównej

Polecamy także serwis Kredytów Mieszkaniowych - porady kredytowe, oferty najlepszych banków


Copyright 2006-2008, All Rights Reserved

W celu kontaktu z adminem napisz e-mail na adres konta (at) kontabankowe.pl | Projekt graficzny: Szablonownia.

Polityka prywatnosci