mieszkania.gpv.pl

Kupno mieszkania

Fakty, porady - Warszawa, cała Polska, agencje nieruchomości, spółdzielnie mieszkaniowe, księgi wieczyste, ogłoszenia, kredyty... czyli krok po kroku o tym, jak kupić mieszkanie:-)


2. Warszawa - rynek mieruchomości w stolicy

Rynek warszawski jest z oczywistych względów najdroższy w Polsce. W ostanich latach nastąpił bardzo duży wzrost cen (ponad 100% w skali kilku lat). Większość obecnych prognoz (koniec roku 2008) mówi o możliwym spadku cen o ok. 10-20%, co wiąże się głównie ze światowym kryzysem finansowym, który przełożył się na spadek dostępności kredytów hipotecznych w Polsce. Czy te prognozy się sprawdzą - pokaże czas. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne cechy rynku warszawskiego.W Warszawie przez ostatnie lata mocno wzrosły ceny na rynku wtórnym, co wynika z faktu, że bardzo mało jest nowych inwestycji w dobrych lokalizacjach. Nowe budownictwo rozwija się obecnie prężnie, ale głównie w mniej atrakcyjnych rejonach stolicy, położonych na obrzeżach miasta (Białołęka, Ursus) - tam ceny nowych mieszkań są niższe niż ceny starych mieszkań w centrum. Budowy w dobrych (Żoliborz, Mokotów) lub prestiżowych (Wilanów) lokalizacjach są nieliczne, choć one osiągają bardzo wysokie ceny.

Na rynku wtórnym istnieje bardzo duże rozwarstwienie cen w zależności od lokalizacji. Najdroższe jest Stare Miasto, gdzie przeciętne mieszkanie osiąga cenę kilkunastu tysięcy złotych za metr. Dalej w kolejności jest ścisłe centrum i inne rejony śródmieścia.

Pozostałe dzielnice charakteryzują się dużym rozwarstwieniem cen, które zależą od indywidualnej lokalizacji (np. jak blisko jest do tramwaju, metra), materiału i wieku budynku.

Np. mieszkania na Ochocie czy Woli, dzielnicach położonych blisko centrum, mogą często być mniej warte niż mieszkanie, które leży na dalekim Ursynowie, ale np. jest położone blisko stacji metra.

Ursynów jest też ciekawym przykładem rozwarstwienia cen ze względu na materiał i wiek budynku. Nowe mieszkania położone w tej okolicy kosztują podobnie jak mieszkania w centrum, tymczasem stare mieszkania z wielkiej płyty można często kupić znacznie taniej.

Ciekawa jest też cenotwórcza rola powszechnej opinii i stereotypów. Dobrym przykładem jest tu Praga, na której ceny nadal są niższe niż w Warszawie lewobrzeżnej. Pokutuje przekonanie o tym, że Praga jest dzielnicą niebezpieczną. Nie zawsze to przekonanie jest prawdziwe (np. Praga Południe, a zwłaszcza Saska Kępa, bliski Grochów - jest rejonem znacznie bezpieczniejszym niż np. Bródno czy Stara Praga w okolicach Ząbkowskiej, gdzie nadal bywa nieprzyjemnie). "Dzięki" takim stereotypom można kupić mieszkanie, które często jest znacznie bliżej centrum niż droższe mieszkania np. na Bemowie czy Bielanach.

Następna strona
Powrót do strony głównej

Polecamy także serwis Kredytów Mieszkaniowych - porady kredytowe, oferty najlepszych banków


Copyright 2006-2008, All Rights Reserved

W celu kontaktu z adminem napisz e-mail na adres konta (at) kontabankowe.pl | Projekt graficzny: Szablonownia.

Polityka prywatnosci